ODPADY

Hřbitov odpadů

V rámci kampaně Litter Less se ekotýmeček zabývající se oblastí odpadů rozhodl vybudovat ve školním areálu "Hřbitov odpadů". Kromě samotných členů Ekotýmu byli do akce zapojeni i pan školník, paní ředitelka, paní učitelka R. Dvořáková a paní vychovatelka V. Skřivánková.

Konkrétní plnění úkolů:
Celý Ekotým vybral místo na umístění Hřbitova odpadů a jeho podobu.
Jednotlivé popisky pro informační tabuli vytvořili členové Ekotýmečku a navrhli a nashromáždili jednotlivé druhy odpadů. Pan školník pak nechal vyrobit informační stojan, na který jsme materiály umístili.
Paní učitelka Dvořáková obstarala kameny pro praktickou část Hřbitova.
Žákyně z Ekotýmu vyrobila na keramickém kroužku pod vedením V. Skřivánkové cedulky pro praktickou část Hřbitova a pan školník našel ve skladu sloupky na jejich umístění. S paní ředitelkou žáci vše průběžně probírali a konzultovali.
Na závěr celý Ekotým pod dozorem pana školníka a učitelů z Ekotýmu jednotlivé odpady zakopal a na připravené sloupky přišrouboval keramické tabulky.
Na slavnostní otevření Hřbitova odpadů byli pozváni i žáci školního Senátu a vedení školy. Zároveň byly připraveny aktivity s tématikou odpadů pro ostatní Ekotýmečky a žáky Senátu. Pro ostatní žáky a učitele byly tyto materiály umístěny na školní server.

Hřbitov odpadů je nejen novým prvkem sloužící žákům a učitelům k doplnění výuky, ale také informačním prvkem pro širokou veřejnost.

KK

MEZINÁRODNÍ KAMPAŇ LITTER LESS V JÍLOVSKÉ ŠKOLE

07.11.2015 22:33

7. 11. slaví všechny Ekoškoly celého světa svůj svátek. Letos tento svátek připadl na sobotu, proto jsme si ho v jílovské škole připomněli už v pátek. Zároveň jsme tento den využili pro zahájení mezinárodní kampaně LITTER LESS, jejímž cílem je vést žáky i zaměstnance školy k přemýšlení o tom, jaké odpady ve škole vznikají a jak jde jejich množství snížit. Jedná se o propagaci první části odpadového pravidla 3R – reduce, reuse, recycle. Nejlepší odpad je totiž ten, který vůbec nevznikne.

Členové Ekotýmu obešli během pátečního dopoledne všechny třídy školy, aby žáky seznámili se zahájením kampaně a požádali je o spolupráci. Vyzbrojeni byli zvučným hlasem, prázdnými koši, které jednak symbolizovaly naši snahu snížit množství odpadu a zároveň sloužily jako bubnovací zařízení a také malými transparenty s informacemi a fotografiemi, které měly za úkol celou myšlenku podpořit.

V ČR je do kampaně zapojeno 25 škol a jílovská škola patří mezi ně. Během školního roku tak budeme mít za úkol analyzovat činnosti, při kterých vznikají ve škole různé typy odpadů a promýšlet kroky a aktivity, pomocí nichž je možno toto množství snížit. Zároveň budeme komunikovat s jinými českými i zahraničními školami a budeme si s nimi vyměňovat své zkušenosti.

Jako bonus získá každá škola na své aktivity v rámci kampaně 10 000,- Kč a my nyní přemýšlíme, jak je využít. Zatím nás napadlo, že bychom mohli do školy pořídit vermikompostéry a na školní pozemky venkovní koše na tříděný odpad, třeba nás ale napadne ještě něco originálnějšího.

Celá kampaň vyvrcholí Dnem činů u příležitosti Světového dne životního prostředí 5. června 2016.

Jan Vrtiška

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/mezinarodni-kampan-litter-less-v-jilovske-skole/

SBĚR PAPÍRU

15.10.2015 23:09

Ekotýmáci učí třídit odpad mladší spolužáky

10.10.2015 23:13

Členové Ekotýmečku  zaměřeného na odpady, David Štika, Martin Vrba, Filipa Janoušková  a Kristýna Kosová,  se po vzájemné domluvě a přípravě vydali ve středu 7. října za svými spolužáky z  1. a 2. tříd.

"V každé ze tříd jsme strávili přibližně 20 - 30 minut a vysvětlovali dětem, jak se má správně třídit odpad  doma a jaké jsou možnosti ve škole.  Důležité byly i konkrétní ukázky třídění do barevných kontejnerů. Potom jsme nechali děti roztřídit různé typy odpadu do připravených košů. Dětem asi nejvíce dělalo problém roztřídit obal od pitíčka CAPRI-SONNE, o kterém si myslely, že je z hliníku, ale ono je to směs dvou látek, takže obal patří do směsi. Ještě jsme pro děti připravili zábavné hry a na závěr doplňovačku. Myslím, že se dětem naše prezentace líbila, nakonec nám zatleskaly. Celkově jsme prošli osm tříd.

I přesto, že byla prezentace krátká, doufáme, že si děti řadu věcí zapamatovaly a využijí je ve škole i doma."

David Štika, Martin Vrba, 6.C

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/ekotymaci-uci-tridit-odpad-mladsi-spoluzaky/