BIODIVERZITA

Zookoutek v ZŠ Jílové slaví 3. narozeniny

V současné době, pro kterou je charakteristické postupné odcizování člověka (včetně dětí) přírodě, což se projevuje např. nahrazováním prožitků se stromy, krajinou či se zvířaty virtuální realitou, je velice důležité vytváření protiváhy proti tomuto zhoubnému trendu.

Jílovská základní škola to řeší na mnoha úrovních. Můžeme zmínit např. výuku o přírodě v přírodě, péči o rozsáhlou školní zahradu včetně ovčí a králičí minifarmy či zookoutek přímo v areálu školy. A právě zookoutek slaví nyní své třetí narozeniny.

Vyčleněn mu byl jeden kabinet a v takto vytvořeném zvířecím ráji se děti setkávají se svými zvířecími svěřenci. V současné době zde najdete agamy, andulky, zebřičky, dvě vodní želvy, myšky, potkany, oblovky, pakobylky, morčata a další zvířata. Máme třeba šedého králíka Emila, který je tak chlupatý, že mu ani není vidět do očí. Spousta zvířat se zde vystřídala i narodila a každou chvíli se nějaké nové objeví.

O zvířata se starají hlavně děti a jejich činnost koordinují paní učitelka Ludvíková a pan učitel Havelka.
Chodí sem děti z prvního i z druhého stupně, pravidelně v pátek přicházejí děti z družiny spolu se svými vychovatelkami. Děti čistí prostory, krmí zvířata, vyčesávají jim srst a v neposlední řadě se s některými z nich mazlí (samozřejmě tak, aby nikomu neublížili).

Zookoutek je tu pro radost těm, co třeba doma žádného mazlíčka nemají, ale samozřejmě i všem ostatním. Zároveň slouží jako prostor pro poučení i pro trénink trpělivosti, vytrvalosti a odpovědnosti, protože na zvíře a jeho potřeby prostě nemůžete zapomenout.

Ke třetím narozeninám přejeme všem jílovským zvířatům bezpečné a podnětné prostředí a mnoho lidských kamarádů.

Filipa Janoušková, 6. A

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/zookoutek-v-zs-jilove-slavi-3-narozeniny/

Světový den zvířat v ZŠ Jílové u Prahy

08.10.2015 21:09

V rámci Ekoškoly se učitelé i žáci v 8 tématech (prostředí, energie, voda, odpady, doprava, biodiverzita, klimatické změny a šetrný spotřebitel) zabývají problematikou životního prostředí a snaží se získat znalosti a dovednosti a vytvořit si postoje, které by je pomohly nasměrovat k šetrnějšímu a udržitelnějšímu chování ve škole i doma, v současném i v budoucím životě.

V rámci tématu Biodiverzita letos žáci připravili program ke Světovému dni zvířat, který připadá na 4. 10.

Tento den žáci připomněli v pondělí 5. 10. 2015. Třída 8. B měla na starosti organizaci. Asi tři týdny před tím, během třídnické hodiny, žáci přemýšleli, co by během tohoto dne chtěli ve škole udělat. Návrhů bylo hodně, od reálně splnitelných až po legrační. Hlavní myšlenkou bylo zaměřit letošní oslavu na ohrožené druhy zvířat. Žákům se to moc hodilo k doplnění učiva přírodopisu, ve kterém od září začali se studiem charakteristiky a přizpůsobení životnímu prostředí třídy savců (Mammalia).

Nejdříve museli zjistit a sepsat ohrožené druhy různých řádů, které budou během pololetí probírat. Pak se třída rozdělila na skupiny: někdo studoval a připravoval hlasy zvířat, někdo zjistil různorodost stop zvířat, jiní zjišťovali délku skoků jednotlivých zástupců. Každý žák měl přiděleno jedno zvíře, o kterém měl zjistit co nejvíce informací spojená s ohrožením.

Výsledkem několikatýdenní práce celé třídy byl průvod žáků po celé škole v maskách s představením ohrožených zvířat, výzdoba školy stopy zvířat s možností poznávání, umístění na chodbách délek skoků zvířat a dokonce i symbolického tance zvířat v podání skupiny žákyň třídy. Největším překvapením bylo zvonění na hodiny ve formě zvuků ohrožených zvířat.

V tento den také paní učitelky některých tříd mluvily se žáky o problémech chovu zvířat a zakomponovaly tyto témata do přírodovědných předmětů a češtiny. Některé děti přinesly živé zvířátko přímo do hodiny.

Jako doplnění měli možnost všichni žáci naší školy vyplnit test zaměřený na význam a problémy zvířat a povídat si o chovu domácích zvířat. Ve vestibulu školy byla též umístěna výstava představující to, co lidé okoukali od živočichů.

Toto dopoledne se moc povedlo, žáci se hodně vžili do rolí zvířat, vyzkoušeli si způsoby chování a věříme, že si hlavně uvědomili důležitost jejich ochrany.

Následující den přišli někteří žáci v tričkách s obrázkem zvířete, aby tím vyjádřili pochopení a solidaritu s nimi. Byla jsem velmi potěšená z toho, kolik jich pochopilo hlavní smysl této akce. Na závěr bych chtěla poděkovat všem paním učitelkám, které svým elánem, rozhledem a pochopením pomohly přiblížit dětem toto téma.

Mgr. Nina Ludvíková

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/svetovy-den-zvirat-v-zs-jilove-u-prahy/