DOPRAVA

Ekotýmeček pro Dopravu

20.03.2016 11:00

Ekotýmeček Doprava oslovil v březnu jílovské seniory a provedl výzkum. Formou ankety zjišťoval, jak moc se lišila doprava v minulosti od té dnešní a také měřil hluk převážně z dopravy na vybraných místech Jílového. Svá zjištění najdete v přiložených souborech.

Anketa "Jak cestovali lidé v minulosti." (soubor pdf)

Průzkum měření hluku v Jílovém (soubor pdf)

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/ekotymecek-pro-dopravu/

Vzpomínky seniorů na dopravu v dětství

03.11.2015 21:40

6.A navštívila v rámci Týdne mobility Dům seniorů. Žáci seniorům položili šest otázek, aby zjistili, jak se za jejich mládí dopravovali do školy a jaké dopravní prostředky měli ve svém dětství k dispozici.

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/vzpominky-senioru-na-dopravu-v-detstvi/

Týden mobility na ZŠ

Jak to vlastně začalo? Na začátku byl Evropský týden mobility, kampaň, do níž se každoročně zapojují  města a obce celé Evropy. Začíná 16. září a vrcholí 22. září Evropským Dnem bez aut. Evropský týden mobility upozorňuje na problémy s narůstající automobilovou dopravou a na možnosti využívání udržitelných forem dopravy.

Již dlouho nás trápí prudce se zvyšující každodenní ranní nájezd automobilů ke škole. Společně s Ekotýmem jsme se zamysleli a „Týden mobility na ZŠ“ byl na světě.  Z letošní společné diskuze Ekotýmu na téma DOPRAVA vyplynulo, že zrealizujeme akce, které by mohli vést ke zklidnění automobilové dopravy u školy a v jejím okolí, tzn. informovat žáky a veřejnost, že používání aut zatěžuje životní prostředí a motivovat je k vyzkoušení a nejlépe i dalšímu používání způsobu dopravy (mobilita), který je přívětivější k životnímu prostředí a přispěje k větší bezpečnosti v okolí školy. Díky častější pěší chůzi (z domova, od autobusu …) navíc žáci prospějí i svému zdraví.

Letos si tedy žáci ve stanoveném týdnu po dva dny zaznamenali svůj obvyklý způsob dopravy a přidělili si za ně body (za různé druhy dopravy různé boy), poté hledali klady a zápory jednotlivých druhů dopravy a snažili se po další dva dny v příštím týdnu zvolit „ekologičtější“ a tedy i více bodovaný způsob dopravy.  Žáci se zároveň snažili odhadnout, k jakému zlepšení ve třídě asi dojde a jestli se jim podařilo motivovat sebe a své rodiče, aby došlo k co největšímu zlepšení.

Zároveň  v některých třídách proběhly další doprovodné aktivity na téma Doprava a zdraví:

• Dopravní hřiště pro 1.stupeň
  • Štafetové běhy
  • 6.A připravila informační plakáty pro občany informující o alternativách k automobilové dopravě
  • 6.A také secvičila divadelní představení pro Dům seniorů. Zároveň položili seniorům šest otázek, aby zjistili, jak se za jejich mládí dopravovali do školy a jaké dopravní prostředky měli ve svém dětství k dispozici
  •

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/tyden-mobility-ve-skole-14-18-9/

Jak se jednotlivým třídám zdařilo naplnit myšlenku celé akce, je patrné z přiložených grafů. (Některé třídy bohužel své výsledky Ekotýmu nedodaly.)