ŠETRNÝ SPOTŘEBITEL

JABLKOBRANÍ V ZŠ JÍLOVÉ U PRAHY

Jednou z tradičních akcí, které zpestřují život v jílovské ekoškole, je JABLKOBRANÍ, které se pravidelně koná počátkem října na zahradě školy. To letošní se konalo v pondělí 5. 10. 2015.

V rámci této akce, do které se kromě žáků a učitelů školy zapojuje i veřejnost, převážně rodiče dětí, jsou sklízena jablka ze školního sadu a následně zpracovávána na jablečné produkty.

V přírodní učebně děti pod vedením paní ředitelky vyrábějí původně rakouskou dobrůtku - jablečný štrúdl, který je následně upečen ve školní jídelně a ještě teplý rozdán mezi účastníky. Kousek dál vytváří paní zástupkyně s pomocnicemi jablka v županu a to je také úžasná dobrota.

Největší frmol panuje kolem moštovačů – někdo sbírá jablka, někdo je třídí a oplachuje, jiní se starají o drtičku a další o vlastní moštovač. Moštovací komando pracuje pod dohledem pana školníka a jednoho z tatínků a na jejich produkt se stojí dlouhá fronta. Vzniklý mošt je opravdu lahodný a každý si ho může natočit do přinesené lahve.

V době, kdy jsou trhy zaplaveny ovocem z dovozu, je důležité si připomenout, že i u nás, často kousek za domem, dozrává také ovoce, místní a dobré. A to tato akce rozhodně připomněla. Celé odpoledne tak na zahradě školy panovala příjemná a voňavá atmosféra.

Jan Vrtiška

Více zde: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/jablkobrani-v-zs-jilove-u-prahy/