VODA

Ve školním roce 2015 - 2016 se někteří žáci pustili do dvouletého badatelského výzkumu kvality potoků v okolí Jílového. Během prvního roku práce se podařilo zmapovat a prozkoumat 17 potoků, v letošním roce 2016 - 2017 chceme jednak tyto potoky navštívit v jinou roční dobu, jednak přidat případně další potoky (hlavně v okolí Psár a Jirčan).

Výsledky můžete sledovat zde: https://potoky.unas.cz

Výzkum potoků v okolí Jílového pokračuje 2. rokem

Jeden z týmů Ekotýmu je zaměřený na dokončení dvouletého badatelského výzkumu kvality potoků v okolí Jílového. Během prvního roku práce se podařilo zmapovat a prozkoumat 17 potoků, v letošním roce chceme jednak tyto potoky navštívit v jinou roční dobu, jednak přidat případně další potoky (hlavně v okolí Psár a Jirčan).

16. 10. 2016 se uskutečnila výprava ke 3 potokům, které byly zkoumány poprvé na počátku léta. Jednalo se o Zlatý potok (přítok Sázavy protékající Bohulibami), o jeho bezejmenný levý přítok a o potok protékající Kocourským údolím (pracovně jsme si ho pojmenovali Kocourský).  Vedlejším naším cílem bylo spočítat kvetoucí druhy rostlin a všímat si proměn, které do přírody přináší podzim.

Výsledky výzkumů jsme umístili na web, který kvůli projektu vznikl (https://potoky.unas.cz) a  potěšilo nás, že se nijak zásadně neliší od výzkumů letních. Nenašli jsme sice larvy pošvatek, protože se už proměnily v dospělce, takže nám výsledné hodnoty potoka většinou trochu poklesly, ale nijak dramaticky.

Při schůzkách týmu jsme se učili rozeznávat mapované druhy chrostíků, jepic, ale i dalších bezobratlých a seznámili se se 3 metodami, pomocí nichž počítáme výsledky. Po výpravě jsme dosadili zjištěná data do tabulek a dopočítali hodnoty jednotlivých potoků.

V současné době přerušuje tento tým svoji činnost, obnoví ji zase na jaře. Členové týmu si zatím vybrali nový výzkumný úkol – buď budou sledovat vliv různého způsobu větrání na množství CO2 ve třídách, nebo budou sledovat srážky a jejich parametry.

Ekotým zve

24.04.2017 13:58

Ekotým zve zájemce na 10. badatelsko-turistickou vycházku v rámci dvouletého průzkumu potoků v okolí Jílového.

KDY: v sobotu 29. 4. 2017 v 9:20 na nádraží v Jílovém (odjezd vlakem v 9:34)

KONEC AKCE: v 16:27 na nádraží v Jílovém (příjezd vlakem)

Ekotým zve

04.06.2017 22:17

Na poslední letošní, celkově 11. badatelskou vycházku za výzkumem potoků okolí Jílového zve Ekotým žáky a rodinné příslušníky. Sraz v 9:00 v sobotu 10. 6. na náměstí v Jílovém, ukončení akce v 16:00 opět na náměstí.

Mapka a bližší informace zde (soubor pdf).