2020 - 2021

Den pro Ekotým – 25. 9. 2020

První oficiální setkání členů letošního Ekotýmu a tím i slavnostní zahájení nového roku práce v programu Ekoškola proběhlo v prostorách „konírny“ v areálu Jílovského muzea Strávili jsme kvůli nepřízni počasí celé dopoledne a na programu byla tzv. mokrá varianta.

Co jsme všechno zvládli?

1. Docela podrobně jsme se navzájem seznámili – někteří jedinci pracovali v Ekotýmu už v minulosti, jiní jsou úplnými nováčky. Dozvěděli jsme se např. kdo má doma nějaká zvířata, o která se musí starat, kdo rád jezdí na kole či koloběžce, kdo šplhal o prázdninách do hor a kdo chodí rád do přírody. Také jsme se dozvěděli, že skoro všichni už v přírodě uklidili nějaký odpad, který sami nevytvořili, hodně členů týmu vysadilo nějaký strom, většina členů ráda čte, docela dost jich fotografuje, jsou mezi námi i spisovatelé, výtvarníci či lidé, kteří rádi tvoří a vyrábějí, někteří umí spolehlivě hledat potřebné informace na internetu a jiní si zase myslí, že dovedou dobře vysvětlovat. Všechny tyto dovednosti se nám při práci v Ekotýmu určitě budou hodit.
  2. Seznámili jsme se s významem Ekotýmu a jeho členů – Ekotým je koordinátorem projektu ve škole, přichází s nápady, bádá a analyzuje, přiděluje práci ostatním, reprezentuje školu. Není ale jediným nositelem myšlenek programu ve škole, za to, zda se myšlenky metodiky daří naplňovat a zda se daří školu i její osazenstvo vylepšovat a směřovat k udržitelnému stylu života, jsou odpovědni všichni – žáci, učitelé, provozní zaměstnanci – bylo by dobré, aby všichni táhli za jeden provaz.
  3. Představili jsme si devět témat programu Ekoškola a ke každému jsme se v minitýmečkách snažili vymyslet reprezentativní logo, které by ho dobře vystihovalo. Jak se nám to podařilo je možno najít ve fotogalerii z akce. Přemýšleli jsme také, které z témat nás zajímá nejvíc – je zajímavé, že každé téma někoho zaujalo a chtěl by se o něm dozvědět víc a případně se jím v tomto roce zabývat. Řekli jsme si, že hlavními tématy pro celou školu budou v první pololetí téma ŠETRNÝ SPOTŘEBITEL a pro druhé pololetí téma KLIMATICKÉ ZMĚNY.
  4. Týmovou spolupráci jsme trénovali při štafetovitém vytváření slov z písmen či při vymýšlení Pětilístku na téma Ekotým.

Zde jsou naše výtvory:

PRACOVITÝ                                          PŘÁTELSKÝ

POMÁHÁ                                  UČÍ                               VYTVÁŘÍ

EKOTÝM CHCE ZACHRAŇOVAT PŘÍRODU

SPOLEHLIVÝ                                           ZAJÍMAVÝ

SCHÁZÍ SE                            VYMÝŠLÍ                            REALIZUJE

EKOTÝM MÁ VELKOU ODPOVĚDNOST

EKOŠKOLA

EKOLOGICKÝ                                       SPOLEHLIVÝ

PRACUJE                       PŘEDÁVÁ INFORMACE                       SPOJUE NÁS

EKOTÝM JE TÝM LIDÍ, KTEŘÍ POMÁHAJÍ PŘÍRODĚ

DŮLEŽITÝ                                             SNAŽIVÝ