ZŠ Jílové - "Škola pro radost"

RECYKLOHRANÍ

 

Projekt Světlo

V březnu 2014 se naše škola zapojila do projektu SVĚTLO z programu Recyklohraní. Žáci naší třídy nafotili fotografie spojené s různými druhy světla. Nejzajímavější fotografie nafotili Dominik Maršálek, Kateřina Králová, Natálie Slapničková a Hanka Částková.
Paní učitelka se nás zeptala, co se stane, když do mikrovlnné trouby vložíte nefunkční úspornou zářivku a zapnete ohřev? A) Vybouchne B) Rozsvítí se. Zářivka se opravdu rozsvítila - dozvěděli jsme, že v ní stále zůstávají páry rtuti, které svítily díky působení mikrovlnného záření.
Účelem tohoto projektu bylo najít místo v Jílovém na sběr použitých úsporných žárovek a zářivek.

Veronika Machačová 7.B

 

Projekt Světlo - výsledek

Do soutěže se žáci zapojili vypracováním referátů o druzích světla, fotografováním světla, zjištěním a poučením o typech a významu použití úsporných žárovek a zářivek v hodinách EnV. Potom spočítali rozdíl v použití určeného počtu obyčejných a úsporných zářivek v určitém období.
Koláže tvořily elektronickou formou na základě znalostí z hodin IT nebo na papír. Při zpracování využili teoretické znalosti z Vv. Jedna koláž obsahuje rozstříhaný černý papír – žáci chtěli označit, že i slepí lidé „vidí“ svoje světlo. Bylo to v návaznosti na dojmy, které měli žáci po návštěvě Neviditelné výstavy v Praze. Druhá koláž má foto zdroje světla Slunce, ale ve smyslu zdroje vnitřního světla, které nás naplňuje celý život – světlo domova, světla vzdělání (foto z okna školy), života (foto lesa z okna autobusu) a světla paměti zemřelých (foto hřbitov). Toto pojetí je spojeno s předmětem Etické výchovy.
Výsledkem projektu byl nápad návrhu zavedení sběru nefunkčních žárovek a zářivek v naší Ekoškole.

Mgr. Nina Ludvíková

Třídíme odpady v rámci Recyklohraní

 

 Naše škola je od roku 2008 zapojena do školního recyklačního programu Recyklohraní. Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů.

Cílem projektu je zvýšit povědomí o třídění odpadů u mladé generace a v jejich rodinách a také zajistit recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení a baterií v co nejvyšší míře.

 

V rámci projektu Recyklohraní byla naše škola vybavena sběrnými nádobami na použité baterie a drobná elektrozařízení. Sběrné nádoby poskytnuté společnostmi ASEKOL a ECOBAT jsou umístěny ve vestibulu školy u vrátnice .

 

Každý žák nebo i občané Jílového a okolí mohou do školy nosit nepotřebné drobné elektrospotřebiče (například starý mobil, kalkulačku, telefon, elektrohračku, drobné počítačové vybavení, discman nebo MP3 přehrávač) a baterie a akumulátory.

 

Naši žáci jsou také zapojeni do zábavných her a soutěží, výtvarných či fotografických úkolů a kvízů z oblasti třídění a recyklace odpadů, které   organizátoři projektu zadávají.

 

Za nasbírané vysloužilé baterie a drobná elektrozařízení a splněné úkoly získává naše škola body, za něž žákům budeme moci pořídit různé učební pomůcky, hry i vybavení pro volný čas. Katalog odměn a další informace o projektu jsou Vám k dispozici na www.recyklohrani.cz.

 

 

 

            Rodiče, příbuzní našich žáků a přátelé školy i Vy se můžete do Recyklohraní zapojit. Máte-li doma vybité baterie či vysloužilé drobné elektrospotřebiče, věnujte je svým dětem. Zajistíte tak jejich recyklaci a svým dětem pomůžete získat body na nákup odměn.

 

 

K. Krištůfková

Koordinátor EVVO

© 2010 ZŠ Jílové u Prahy "Škola pro radost"

Vytvořeno službou Webnode